1er Campeonato Panamericano de Pumses (2010)

JCS
By JCS diciembre 10, 2010 19:25 Updated

1er Campeonato Panamericano de Pumses (2010)

 

FEMENINO:

Junior:

1. Mónica Felisa Baba Toyofuco – Perú
2. Gloria Marlen Corrales Ocampo – México
3. Winnie Yi Wu Acuy – Perú
3. Zaira Jezebel Flores Velasco – México

Senior 1:

1. Ollin Yoliztlin Médina López – México
2. Lina Echavarría – Colombia
3. Arianna Paola Díaz Covarrubias – México
3. Stefania Alexandra Navarrete Ortiz – Ecuador

Senior 2:

1. Aura Treviño Ugarte – México
2. Olga Agudelo – Colombia
3. Norma Angélica Martínez Alvarado – México
3. Nohemi Santamaría Marín – México

Máster 1:

1. Erika Miklyte – México
2. María de Lourdes Valdés Manzano – México
3. Laura Aguilar Dueñas – México

Máster 2:

1. Patricia Carolina Martínez Ramírez – México
2. Shelley Vettesse Baert – Canadá

Trío femenino 1:

1. Ollin Yoliztlin Medina López, Mari Cruz Padilla Ortiz y María Fernanda Nieto Espinosa – México
2. Marcela Castillo Tokumori, Mónica Melisa Baba Toyofuco y Winnie Yi Wu Acuy – Perú
3. Alessandra Alarcón Alarcón, Claudia Alarcón Alarcón y Diana Rosa Alarcón Alarcón – Perú
3. Lina Echavarría, Arelis Vásquez y Olga Agudelo – Colombia

Trío femenino 2:

1. Patricia Carolina Martínez Ramírez, Norma Angélica Martínez Alvarado y María de Lourdes Valdés Manzano – México

MASCULINO:

Junior:

1. Miguel Ángel Sánchez Chávez – México
2. Vaslav Jehudiel Ayala Talavera – México
3. Daniel Vanegas – Colombia
3. Ricardo Alcázar Ancieta – Perú

Senior 1:

1. Bruno André Saux Collantes – Perú
2. Gerardo García Leal – México
3. Fernando Eric Ayala Zamora – Perú
3. Ernesto Santerbas Anaya – México

Senior 2:

1. Miguel Ángel Nava Santa Ana – México
2. Óscar Díaz – Colombia
3. Juan Carlos Alcaraz – Colombia
3. Paul Esteban Orellana Ramírez – Ecuador

Máster 1:

1. Salvador Carrillo Vázquez – México
2. Juan Lozano Lozano – México
3. Milton Pérez – República Dominicana
3. Iván Fenando Nicolás Lluncar Valladares – Perú

Máster 2:

1. Roberto López López – México
2. Rafael Servando Olivares Rodríguez – México
3. Álvaro González Chiquillo – México

Máster 3:

1. Óscar Posada – Colombia

Trío masculino 1:

1. Fernando Eric Ayala Zamora, Renzo Saux Collantes y Bruno André Saux Collantes – Perú
2. Daniel Vanegas, Juan Carlos Graciano y Leandro Rodríguez – Colombia
3. Kalhid Marcelo García Adam, Miguel Ángel Sánchez Chávez y Ernesto Santerbas Anaya – México
3. Esteban Arturo Aguilar Almaraz, Santos Emmanuel Pinales Martínez y Roberto Carlos de León Padilla – México

Trío masculino 2:

1. Salvador Carrillo Vázquez, Juan Lozano Lozano y Rafael Servando Olivares Rodríguez – México

DÚOS:

Parejas 1:

1. Ollin Yoliztlin Medina López y Gerardo García Leal – México
2. Zaira Jezebel Flores Velasco y Ernesto Santerbas Anaya – México
3. Mónica Melisa Baba Toyofuco y Fernando Eric Ayala Zamora – Perú
3. Lina Echavarría y Daniel Vanegas – Colombia

Parejas 2:

1. Aura Treviño Ugarte y Miguel Ángel Nava Santa Ana – México
2. Patricia Carolina Martínez Ramírez  y Rafael Servando Olivares Rodríguez – México

CREATIVO:

1. Mónica Melisa Baba Toyofuco, Marcela Castillo Tokumori, Winni Yi Wu Acuy, Renzo Saux Collantes, Fernando Eric Ayala Zamora, Bruno André Saux Collantes y Ricardo Alcázar Ancieta – Perú
2. Zaira Jezebel Flores Velasco, María José Ramírez Suárez, Ollin Yoliztlin Medina López, Mari Cruz Padilla Ortiz, Kalhid Marcelo García Adam, Miguel Ángel Sánchez Chávez y Gerardo García Leal – México

Fuente: Federación Mexicana de Taekwondo

JCS
By JCS diciembre 10, 2010 19:25 Updated
Escribe un comentario

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.

Calendario

noviembre 2017
L M X J V S D
« oct    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Archivo

SOLOTKD en FACEBOOK